Závislost na tabáku je nemoc. Kouření způsobuje nejen rakovinu plic, rtu, hrtanu, hltanu, jícnu apod. , ale vede také k chronickému zánětu průdušek s rozvojem rozedmy plicní, zvyšuje riziko infekcí dýchacích cest, významně zhoršuje cholesterol, zvyšuje riziko infarktu, mozkové mrtvice, vede k ucpávání tepen na končetinách, které končí často až amputací, vede k rozvoji vysokého tlaku, impotence, zvyšuje i pravděpodobnost vzniku očního zákalu, má negativní vliv na celkovou psychiku člověka. Zdravotních rizik je celá řada. Ty jsou hlavním důvodem proč přestat kouřit. Také je ale brát v úvahu pasivní kouření a brát ohled na své okolí a v neposlední řadě i finanční stránku kouření ( v průběhu 10 let lze ušetřit až stovky tisíc korun…) Výše vyjmenovaná zdravotní rizika se týkají i elektronických cigaret.

 

  1. Stanovte si den D, kdy přestanete kouřit. Měl by to být den v následujích 2-3 týdnech, ne později. Je nutné přestat kouřit od tohoto dne úplně, smířit se s myšlenkou, že už si počínaje tímto dnem nikdy nezakouříte. Je potřeba o tomto informovat svoji rodinu, přátele a kolegy v práci, aby Vám v odvykání pomáhali, podporovali Vás a nekouřili ve vaší přítomnosti.
  2. Odstraňte z okolí tabákové výrobky, zapalovače, popelníky, nezdržujte se v zakouřených prostorách, vynechejte rituály spojené s kouřením (polední pauza s kolegy, oblíbené křeslo, káva + cigareta apod.).
  3. Počítejte s abstinenčními příznaky – bažení po cigaretě, podrážděnost, špatná nálada, neklid, úzkost, nespavost, porucha soustředění, zvýšená chuť k jídlu, bolesti hlavy, závratě, pokles tlaku, únava, pocity na zvracení, zácpa, plynatost, brnění končetin až mírné křeče apod. Přechodně lze překlenout abstinenční příznaky náhražkami s obsahem nikotinu – zvýkačky, pastilky, náplasti, které lze volně koupit v lékárně a užívat dle přiloženého návodu. Při nezvladatelných abstinenčních příznacích lze předepsat léky – vareniclin nebo bupropion. Bupropion nebo vareniclin je ideální začít užívat už 1-2 týdny před dnem D a léčba pak pokračuje několik týdnů. Vareniclin může předepsat praktický lékař, bupropion je však omezen pro preskripci psychiatry a neurology. Léčiva nehradí pojišťovna vůbec nebo jen částečně takže se nejedná o levnou variantu odvykání kouření.
  4. Nahraďte rituál kouření žvýkáním žvýkačky, cucáním bonbónů nebo jiných sladkostí, ale moc to s nimi nepřehánět, aby jste se nebyli obézní. Vhodná je také zelenina, ovoce, celozrné pečivo, případně v rozumném množství sušené ovoce a hodně pít – čaje, vodu. Bohužel, jistý přírustek na hmotnosti po zanechání kouření bývá. Proto je také důležité začít se hýbat, stačí chůze (chůze do schodů, procházky), jízda na kole, plavání, 3-4 x týdně 30-45 minut. Začněte pozvolna. Pohybová aktivita Vás zabaví, odpoutá Vás od myšlenek na kouření a uděláte něco pro zlepšení Vaší kondice.Pravidelný pohyb vede k zlepšení krevního tlaku a na dalších 48 hodin Vám zlepší odbourávání cukrů a cholesterolu.
  5. Když jste více unavený, více spěte, relaxujte, neřeště to kávou, kofeinovýmii nápoji apod.
  6. Opakovaně si připomínejte, proč jste přestali kouřit, zdravotní rizika s kouřením spojená a co Vám život bez kouření přinesl. Zejména ve chvílích, kdy jse v pokušení opět si zapálit. Abstinence tabáku musí být úplá, jinak velmi snadno dojde k recidivě závislosti.
  7. Nebojte se kontaktovat specializovaná centra nebo linky, odvykání pod jejich vedením bývá podstatně úspěšnější.

Pro Pelhřimov a okolí je nejbližší poradnou pro odvykání kouření:

Plicní ambulance Nemocnice Pelhřimov 
Pondělí 14:00 - 17:00 
Telefon: 565 355 498

K dispozici je také telefonní linka pomoci kuřákům pro celou ČR: 800 350 000 
Pondělí – Pátek 10:00 – 18:00, informace na webu www.dokurte.cz nebo www.nlok.cz

Ordinace

MUDr. Jana Milková
+420 608 74 68 04

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.praktikpelhrimov.cz

Palackého 70, 393 01 Pelhřimov

IČZ 35 299 000
IČP 35 299 001

Společnost

Praktik Pelhřimov s. r. o.
IČ: 030 62 970

jednatel
MUDr. Jana Milková

sídlo firmy
Akátová 2376, 393 01 Pelhřimov

Partneři

AeskuLab a.s.
diagnostické laboratoře

Avenier a.s.
distribuce vakcín, očkovací centra

Domov pro seniory Pelhřimov
www.dpsp.cz

© 2023 Praktik Pelhřimov s.r.o. • Webdesign a redakční systém dodalo cr8.cz